וואטאפ לקוחות

לפרטים נוספים

אנא מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם
אנא מלאו את טופס - לפרטים נוספים

השתלות שיניים: כיצד כירורג פה ולסת יכול למנוע סיבוכים?

גם ניתוחי שיניים פשוטים עלולים להסתבך, לכירורג פה ולסת יש את הכלים לטפל נכון ולהגיב במהירות במקרה שמשהו משתבש בתהליך, למנוע הידרדרות ולהביא לתוצאה בעלת שרידות גבוהה.

ד"ר הילה קליין

ישראל היא מעצמת שתלים, כ-100 אלף איש בשנה עוברים טיפולי השתלת שיניים. למרות הטיפולים הרבים שנעשים בתחום זה, לחלק רחב מהציבור הידע מוגבל בנושא שרלוונטי לתוצאות הטיפול ולמניעת סיבוכים כתוצאה ממנו. לפני תקופה מסוימת, משרד הבריאות הוציא הנחיות לפיהן רק רופא מומחה בכירורגיית פה ולסת רשאי לבצע שתלים באזורים אנטומיים מורכבים. אולם, חלק גדול מהציבור לא מודע להנחיות ואף לא יודע להבחין בין תפקידו של רופא שיניים לתפקיד של מומחה בכירורגיית פה ולסת.

 

"יש סיבה להנחיות שהוציא משרד הבריאות", מסבירה ד"ר הילה קליין, מומחית כירורגיה פה ולסת, רופאה בכירה בביה"ח רמב"ם ובעלת קליניקה פרטית בגרנד קניון חיפה. "כירורגים לפה ולסת הם מומחים בעלי הכלים המקצועיים בתכנון טיפול שיניים, תוך ראייה כוללת וההשפעות שיש לטיפול על אזורים נוספים". לפי ד"ר קליין, כירורגי פה ולסת מתייחסים למכלול הקרניומקסילופציאלי הכולל את האזור האנטומי של הפה, לסתות ומבנים קשורים, בעלי השפעה הדדית שחייבים להיות מודעים אליה בכל טיפול, כדי לא להפר איזון ולפגוע בטיפול שיניים באזור אחר בפנים.

לדבריה, יש מספר מצומצם של התמחויות ברפואת שיניים בהן קיימת הכשרה לכירורגיה של חלל הפה. "חשוב להבין שאפילו עקירה, על אחת כמה וכמה שתלים והשתלות עצם פשוטות ומורכבות, הם תהליכים כירורגיים ניתוחיים ולכן חשוב שיטופלו במיומנות על ידי כירורג פה ולסת".

 

הרפואה הטובה ביותר היא רפואה מונעת

ד"ר קליין מספרת שמגיעים אליה מטופלים רבים עם בעיות מורכבות מאוד, לאחר שעברו מגוון טיפולי שיניים. "השיניים הן חלק בלתי נפרד מהאזור האנטומי של הפנים. נגיעה במקום לא נכון בעת תהליך, בלי יכולת לאבחן שיש בעיה או את הידע הדרוש לטפל בה, עשויה להוביל לבעיות חמורות, החל מגרימת זיהומים, אבדן עצם קיימת ופגיעה במערכת הלעיסה ועד כאבי ראש ונכויות שונות. צריך לדעת שאפילו פרוצדורה פשוטה כמו עקירה שגרתית עשויה להסתבך, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהשתלות עצם ושתלים, שהם תהליכים מאתגרים למדי".

 

לדברי ד"ר קליין, רוב האנשים לא פונים מראש לכירורג פה ולסת, מחוסר מודעות והכרת מומחיות זו. "התפיסה של הציבור את מקצוע רפואת שיניים בארץ מעט שונה מתפיסתו את הרפואה הכללית. ידוע לנו שרופא משפחה לא יכול לטפל, למשל, בבעיות לב או בבעיה בברך, אז אנחנו פונים לטיפול אצל מומחה בתחום כגון קרדיולוג או אורתופד. אבל ברפואת שיניים אנשים פונים לרופא השיניים הכללי המוכר להם לטיפול בכל בעיה בחלל הפה, בין אם מדובר בבעיה דנטלית או בין אם מדובר בבעיה שפתרונה כירורגי. רוב האנשים לא מודעים לכך שיש כירורג פה ולסת, שהמומחיות שלו היא אבחנה וטיפול כירורגי בחלל הפה. לרוב הם מגיעים לכירורג פה ולסת רק כאשר ישנו כבר סיבוך ורופא השיניים לא יודע או לא מצליח לטפל. במרבית המקרים סיבוכים אלו יכלו להימנע על ידי טיפול ראשוני ניתוחי נכון, או על ידי תיקון ניתוחי מידי בזמן היווצרות הסיבוך".

 

 

מהו למעשה תפקידו של כירורג פה ולסת?

"כירורג פה ולסת בישראל הוא מי שמחזיק בתואר אקדמי ברפואת שיניים והכשרה מקצועית של חמש שנות לימוד נוספות, הכוללות התמחות במוסד מוכר ורישיון של משרד הבריאות שמכיר במומחיות זו. "המושג המקצועי הוא Oral & Maxillofacial Surgery, שמשקף טוב יותר את עבודתנו: מומחים לאזור הראש, הפנים והצוואר, מתמחים במתן פתרונות כירורגיים מגוונים, הכוללים גם ניתוחים בחלל הפה, עקירת שיניים כלואות, עקירות מורכבות, השתלות עצם מורכבות, שתלים דנטליים, גידולים שפירים וממאירים בחלל הפה, חסימות וגידולים בבלוטות הרוק, פתולוגיות במפרק הלסת, טיפול בעיוותי פנים ובדיספרופורציה של הלסתות, טיפול בטראומה של הפנים כתוצאה למשל מתאונה, טיפול בזיהומים בפנים ובצוואר ועוד".

 

במה שונה הטיפול אצל כירורג פה ולסת לעומת טיפול אצל רופא שיניים?

"כירורג פה ולסת ידע לתת בהשתלות מענה המשלב בין בריאות לאסתטיקה. רוב השתלים עומדים באותו סטנדרט באיכות גבוהה ולכן, הבעיה היא לא בתוצר - השתל, אלא באופן ההשתלה. מומחה יודע לבצע טיפול בשיניים תוך ראייה אינטגרטיבית של המטופל, כלומר, הוא מבצע טיפול הכולל תכנון של כל מקרה לגופו תוך הבנת התמונה השלמה, וזהו למעשה המפתח להצלחת הטיפול.

 

הרקע הרפואי של המטופל, כמו מחלות רקע עשוי להשליך על תוצאות הטיפול. לכירורגים יש את הידע הנרחב בטיפול בחולים, הכולל התייחסות למחלות רקע כמו סכרת ולחץ דם, נוגדי קרישה ועוד, המשפיעות על אופן בחירת תכנית הטיפול הכירורגית.

 

כיום ישנם מספר פתרונות למטופל המעוניין בפתרון כירורגי לבעיה של חוסר בשיניים, כאשר נדירים המקרים שבהם לא ניתן להציע פתרון כירורגי. רק מומחה שביכולתו לבצע את כל מנעד הטיפולים הכירורגיים בחלל הפה, ידע להציג בפני המטופל את החסרונות והיתרונות ואת כל החלופות הקיימות".

 

כידוע, אין הליך ניתוחי שאינו חף מסיבוכים, אך לכירורג פה ולסת ישנם הכלים לטפל נכון ולהגיב במהירות במקרה שמשהו משתבש בתהליך, לשלול הידרדרות ולייצר תוצאה בעלת שרידות גבוהה יותר.