מחלת חניכיים (פריודונטיטיס)

היא מחלת הרקמות אשר סובבות את השן ותומכות בה. זוהי מחלה הנובעת מזיהום חיידקי כרוני המהווים את מנגנון התמיכה של השן. הגורם הראשוני למחלה הם חיידקי הרובד הדנטאלי (פלאק) שהיא שכבה דביקה, עדינה וחסרת צבע שנוצרת באופן תמידי על השיניים. גירוי חיידקי זה יוצר תגובה מקומית של דלקת, והצרוף בין הזיהום לדלקת גורם לתוצאה של הרס הרקמות הסובבות את השן. שמירה ביתית יומיומית של ניקיון השיניים בעזרת מברשת ואמצעי ניקוי בין השיניים (חוט או קיסם דנטאלי)- מונעים את בנייתו של הרובד.
אבנית תת-חניכית מגרה את החניכיים, ומהווה גורם סיכון למחלת החניכיים. חומרים רעילים הנוצרים על ידי החיידקים ברובד מגרים את החניכיים ויוצרים דלקת, אשר גורמת להרס הרקמה התומכת של השן, כולל העצם. נוצרים “כיסים” בין החניכיים לשיניים, ככל שהמחלה מתקדמת יותר, מופחתת התמיכה של השן, ונוצרים כיסים עמוקים, עד כדי ניידות השן ומצב שאין אפשרות לטפל בה והיא מהווה מקור זיהום – ולכן יש להוציא אותה. המחקר בשנים האחרונות אף הצביע על קשר בין זיהום בחניכיים למחלות קשות כמו מחלות לב, נשימה, ועוד…
שמירת בריאות החניכיים חיונית לבריאות הגוף כולו, הדרך הרצויה בטיפול במחלת חניכיים תהיה היעילה ביותר לאותו מקרה והפחות חודרנית האפשרית. מטרה זו יכולה להיות מושגת במקרים רבים בעזרת טיפולים לא כירורגיים. הפעולה החשובה ביותר בייצוב מצב החניכיים ועצירת המחלה היא שמירה עלהגיינה אוראלית נאותה.